Olejki Eteryczne

Naturalne | Organiczne | Bio | Eco

Naturalne olejki eteryczne jest to lotna mieszanina posiadająca w swoim składnie od kilkudziesięciu do kilkuset związków. Jest to wtórny metabolit magazynowany w każdej części potencjalnej rośliny: korzeniu, kłączach, zielu, liściach, kwiatach, owocach, nasionach a nawet korze. W roślinach z których pozyskuje się olejki eteryczne jego zawartość mieści się w granicy 1 – 3%, ale można spotkać się z jego większą zawartością, np.: 18% – pąki goździkowca, tzw. goździki.

Olejek eteryczny pozyskuje się w różne sposoby, jest to uzależnione od jego dalszego zastosowania. Najczęściej otrzymuje się je z suszonych bądź świeżych roślin metodą destylacji z parą wodną lub hydrodestylacji. W przypadku owoców cytrusowych olejki pozyskuje się poprzez wyciskania, w celach przemysłowych prowadzi się ekstrakcję rozpuszczalnikami organicznymi, zaś w perfumerii stosowna jest dawna metoda nawaniania tłuszczów (enfleurage).

Olejki eteryczne można bezpiecznie stosować na trzy sposoby: poprzez stosowanie miejscowo na skórę (w maściach, kremach, żelach, mydłach, solach kąpielowych, kulach kąpielowych, itp.), wdychanie (inhalacja z zastosowaniem inhalatora) oraz w ramach aromaterapii. Nie zaleca się stosowania doustnego olejków eterycznych, gdyż może to spowodować negatywne konsekwencje zdrowotne.

Nasze olejki są w 100% naturalne, bez żadnych dodatków, pozyskiwane zgodnie z ekologią i poszanowaniem natury.

Wykaz olejków eterycznych

(kliknij na obrazku aby przejść do szczegółów / opisu)

of_d_08-001-olejek-eteryczny-lawendowy-01

Lawendowy

of_d_08-003-olejek-eteryczny-drzewo-herbaciane-01

Drzewo Herbaciane

Olejek eteryczny Ylang-Ylang

Ylang – Ylang

Olejek Eteryczny Drzewo Sandałowe

Drzewo Sandałowe

Olejek eteryczny pomarańczowy

Pomarańczowy

of_d_08-007-olejek-eteryczny-mandarynkowy-01

Mandarynkowy

Olejek eteryczny cytrynowy

Cytrynowy

Olejek eteryczny grejpfrutowy

Grejpfrutowy

of_d_08-010-olejek-eteryczny-eukaliptusowy-01

Eukaliptusowy

of_d_08-011-olejek-eteryczny-bergamotowy-01

Bergamotowy

Olejek eteryczny cyprysowy

Cyprysowy

of_d_08-013-olejek-eteryczny-cedrowy-01

Cedrowy

of_d_08-014-olejek-eteryczny-geraniowy-01

Geraniowy

of_d_08-015-olejek-eteryczny-gozdzikowy-01

Goździkowy

Olejek eteryczny paczula

Paczulowy

of_d_08-017-olejek-eteryczny-pichtowy-01

Pichtowy

of_d_08-018-olejek-eteryczny-jodlowy-01

Jodłowy

of_d_08-019-olejek-eteryczny-cytryna-zielona-01

Cytryna Zielona

Olejek eteryczny Cytronela

Cytronela

of_d_08-021-olejek-eteryczny-trawa-cytrynowa-01

Trawa Cytrynowa

Olejek Eteryczny – Lawenda | Lawendowy

Lawenda

Charakterystyka:

Charakterystyka składnika:
Uzyskiwany ze świeżych główek kwiatów lawendy lekarskiej.
Posiada zdolność przywracania równowagi wszystkim układom organizmu.
– przyspiesza gojenie się ran, podrażnień skóry i oparzeń, także tych słonecznych
– ma właściwości uspokajające, przeciwdepresyjne, zmniejsza bezsenność i napięcie nerwowe
– działa przeciwbólowo przy reumatyzmie, zapaleniu ucha i migrenie
– ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i owadobójcze (odstrasza mole, owady i łagodzi skutki ukąszeń)
– zabija bakterie, które powodują infekcję skóry, równocześnie wygładza ją, zmniejsza zmarszczki i obniża nadprodukcję łoju
– wdychanie olejku lawendowego posiada cudowne właściwości relaksujące zarówno ciało jak i umysł
– uważany jest jako środek balansujący emocje, podnoszący na duchu, łagodzący depresje oraz balansujący wewnętrzną dysharmonię
– stosowany na włosy pomaga w pozbywaniu się wszy i ich jaj
– nie zalecany w trakcie ciąży

INCI:
Lavandula Angustifolia Oil.

Pochodzenie:

Europa | Francja

Opis

Olejek lawendowy to produkt naturalny, który otrzymuje się ze świeżych kwiatów lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia). Lawenda wąskolistna posiada dużą ilość łodyg, które wznoszą się ku górze, łodyga rośliny ma barwę zieloną, a zakończona jest kwiatostanem w kolorze fioletowym. Lawenda występuje w krajach basenu Morza Śródziemnego – Hiszpanii czy Francji, ale także w Polsce. Olejek lawendowy ma słomkowo–żółtą barwę oraz charakterystyczną ziołowo–kwiatową woń. Olejek ten otrzymuje się, poddając destylacji zawiesinę rozwiniętych kwiatów ściętych wraz z częścią łodygi. Do produkcji olejku lawendowego wykorzystuje się różne odmiany lawendy, jednak najczęściej stosowana jest lawenda wąskolistna nazywana również lawendą lekarską (Lavandula officinalis). Skład olejku lawendowego w dużej mierze zależy od gatunku roślin, z których został wyprodukowany, miejsca ich występowania, okresu, w którym dokonano zbioru surowca, a także czasu destylacji z parą wodną. Składniki oleju lawendowego to: linalol, octan linalolu, lawendulol, ß-kariofilen, terpinen-4-olu, cyneol, ocymen, kamfora oraz substancje czynne: garbniki, kumaryny, fitosterole, flawonoidy oraz kwasy fenolowe.

Olejek lawendowy posiada bardzo szerokie zastosowanie w aromaterapii. Jest jednym z nielicznych olejków, które można aplikować bezpośrednio na skórę.

Olejek lawendowy bezpośrednio wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, co za tym idzie zmniejsza spontaniczną aktywność ruchową, minimalizuje stany napięcia nerwowego, uczucie niepokoju oraz problemy z zasypianiem. Wykazano również działanie antydepresyjne, przeciwlękowe oraz uspakajające lawendy.
Wiele badań udowodniło, iż olejek lawendowy wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciwgrzybicze i przeciwpleśniowe oraz działanie odstraszające niektóre insekty.

Zastosowanie | Korzyści

– Stosowany w postaci okładów przyspiesza proces gojenia się ran, oparzeń oraz ukąszeń owadów, działa antyseptyczne i przeciwzapalne.
– Olejku lawendowego można używać do kąpieli, co pozwoli zmniejszyć napięcie oraz nerwowość. Taka kąpiel zadziała uspokajająco i wyciszająco.
– Olejek stosowany na skórę łagodzi ból oraz świąd. Działa łagodząco w przypadku zakażeń bakteriami ropotwórczymi. Dzięki dużej zawartości substancji czynnych w olejku lawendowym pozytywnie wpływa on na wygląd skóry, działa między innymi: odmładzająco, wygładzająco, antyseptycznie oraz dezynfekująco.
– Olejku można używać do masażu ciała. Świetnie sprawdzi się w przypadku cellulitu, olejek powoduje rozszerzenie włosowatych naczyń krwionośnych i przekrwienie skóry. Przeciwdziała nadmiernemu gromadzeniu się płynów w organizmie.
– Inhalowanie się olejkiem lawendowych sprawdzi się w takich dolegliwościach jak: nieżyt nosa czy zapalenie krtani.
– Lawenda lekarska wykazuje działanie przeciwbólowe, dlatego polecana jest dla osób zmagających się z bólem głowy i migrenami. Roślina ta działa również przeciwskurczowo, stąd jej zastosowanie w przypadku problemów z trawieniem.
– Napary z lawendy działają rozgrzewająco, dlatego sprawdzą się w momencie stanów gorączkowych.

Olejek Eteryczny – Drzewo Herbaciane

Drzewo Herbaciane

Charakterystyka:

Charakterystyka składnika:
Olejek otrzymywany jest z drzewka herbacianego Melaleuca alternifolia.
Jest to niskie drzewo pochodzące z Australi. Olejek otrzymywany jest z gałązek
szczytowych. Zawiera ponad 90 związków o działaniu bakteriobójczym.
Olejek otrzymywany w procesie destylacji z parą wodną.
– ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne.
– pomaga zwalczać przeziębienia, katar i grypę, łagodzi choroby gardła oraz dziąseł
– wnika głęboko w skórę, wskutek czego zwiększa obszar swego oddziaływania
i stymuluje układ odpornościowy
– doskonały jest na trądzik, oparzenia, pęcherze, odmrożenia,opryszczki oraz liszaje
– skutecznie łagodzi skutki ukąszeń
– pomaga przy zapaleniu ucha środkowego i jelit
– działa odświeżająco i ożywiająco
– zapobiega zakażeniom, przyspiesza procesy regeneracji
– likwiduje nieprzyjemny zapach przy nadpotliwości stóp
– niewskazany dla dzieci do lat trzech i podczas ciąży

INCI:
Melaleuca Alterinifolia Oil.

Pochodzenie:

Australia i Oceania | Australia

Opis

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego historią sięga czasów tubylczych jeszcze w Australii. Aborygeni od tysiącleci wykorzystywali zdrowotne właściwości drzewa herbacianego “Melaleuca Alternifolia”. Oprócz wykorzystania doustnego, które łagodził stany zapalne gardła i przeziębienia, stosowali liście na rany oraz różne schorzenia skóry.

Olejek z drzewa herbacianego, pomimo swojej nazwy nie ma nic wspólnego z herbatą. Historia opowiada, że Melaleuca Alternifolia swoją herbacianą nazwę uzyskała dzięki kapitanowi Jamesowi Cookowi, który przebywając w zatoce Botany w Australii, natknął się na Aborygenów przygotowujących aromatyczną mieszankę liści przypominających kamforę zebranych z drzewa Melaleuca. Mawia się, że kapitan częstował herbatą swoją załogę, aby zapobiec szkorbutowi. Obecnie jednak wiemy, że pomimo swojej wyjątkowej historii olejek z drzewa herbacianego nie jest przeznaczony do użytku wewnętrznego. Olejek z Melaleuca Alternifolia w skoncentrowanej formie jest toksyczny i może prowadzić do zatrucia.
Ostatnie dane historyczne podają, że podczas II wojny światowej australijscy żołnierze wykorzystywali olejek z drzewa herbacianego do pierwszej pomocy ze względu na jego skuteczność w gojeniu ran. Dzisiaj olejek ma dużo więcej zastosowań, a jego wykorzystanie wykracza daleko poza leczenie przeziębień i urazów.

W dzisiejszych czasach olejek z drzewa herbacianego jest powszechnie spotykany w kosmetykach, lekach do stosowania miejscowego oraz produktach gospodarstwa domowego. Wynika to z jego wszechstronnych właściwości. Stwierdzono, że wykazuje on działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.
Olejek z drzewa herbacianego może przeciwdziałać i leczyć te dolegliwości, zapewniając skórze niezawodną pielęgnację i ochronę.

Zastosowanie | Korzyści

Zdrowe włosy bez łupieżu.
Jednym z powszechnych zastosowań olejku z drzewa herbacianego jest pielęgnacja włosów. Najczęściej jest stosowany ze względu na swoje właściwości oczyszczające, odmładzające i odświeżające. Olejek z drzewa herbacianego zapobiega powstawaniu łupieżu i wspomaga leczenie już istniejącego. Dodatkowo jego ziołowy aromat dobrze działa na skórę głowy i pozwala dłużej zachować świeżość fryzury.
Oczyszczenie oraz pobudzenie zmysłów.
Rozpylany olejek z drzewa herbacianego wpływa oczyszczająco i odświeżająco na powietrze w domu. W przypadku samodzielnego rozpylania olejku z drzewa herbacianego używamy trzy do czterech kropli w wybranym dyfuzorze. Aby uzyskać rewitalizującą mieszankę, która odświeży i oczyści każde pomieszczenie warto dodać dwie krople cytryny, dwie krople eukaliptusa, jedną kroplę olejku z drzewa herbacianego i jedną kroplę mięty pieprzowej – uzyskana formuła nie tylko oczyści powietrze ale także pobudzi wszystkie zmysły.
Problemy skórne.
Stosowanie olejku z drzewa herbacianego jako środka do oczyszczania skóry oraz toniku zostało po raz pierwszy odkryte przez starożytnych Aborygenów Australii. Z uwagi na swoje właściwości antyseptyczne i tonizujące olejek często wykorzystywany jest do pielęgnacji skóry. Dzięki swoim właściwościom, pomaga uzyskać czystą, promienną skórę głęboko chronioną przed trądzikiem oraz stanami zapalnymi. Wykorzystanie olejku z drzewa herbacianego w codziennej pielęgnacji skóry pomoże utrzymać ją w czystości, zdrowiu i pełni jej naturalnego blasku.
Pomoc na rany i otarcia.
Urazy powodujące rany skóry ułatwiają bakteriom dostanie się do krwiobiegu, co następnie prowadzi do infekcji. Olejek z drzewa herbacianego może być stosowany do leczenia i dezynfekcji drobnych skaleczeń i otarć. Dzięki swoim właściwościom zabija bakterie, które mogą powodować infekcje. Liczne badania wykazały, że olejek z drzewa herbacianego wspomaga zmniejszenie stanów zapalnych i wyzwala aktywność białych krwinek, które odgrywają kluczową rolę w procesie gojenia się ran.
Domowy środek do wszystkiego!
Olejek z drzewa herbacianego często wykorzystywany jest w domowych środkach czystości, takich jak proszek do prania, mydło do rąk, odświeżacze powietrza czy również środki odstraszające owady. Ze względu na swoje dezynfekujące właściwości, olejek z drzewa herbacianego działa jako naturalny, przeciwbakteryjny, nietoksyczny odświeżacz powietrza, który usuwa bakterie, wirusy i pleśń z otoczenia.
Rozjaśnienie blizn i przebarwień.
Olejek z drzewa herbacianego idealnie sprawdza się w codziennej pielęgnacji skóry twarzy a dodatkowo jest niezwykłym sprzymierzeńcem w walce przeciw niedoskonałościom, bliznom i przebarwieniom. Przeciwutleniacze zawarte w olejku, sprzyjają regeneracji komórek skóry a jego codzienne stosowanie bezpośrednio na bliznę lub przebarwienie, wspomaga poprawę wyglądu skóry oraz wyrównanie jej kolorytu.
Dogłębne oczyszczenie.
Korzyści olejku z drzewa herbacianego dla skóry i jego właściwości oczyszczające łączą się tworząc idealny produkt do mycia pędzli do makijażu. Z biegiem czasu nasze pędzle pokrywają się martwymi komórkami skóry. Jeśli nie chcemy rozprowadzać ich po całej twarzy, od czasu do czasu musimy dobrze je wyczyścić. Dzięki zaledwie trzem prostym składnikom, w tym olejkowi z drzewa herbacianego, możemy przygotować oczyszczający środek do mycia pędzli, który usuwa nagromadzony osad – przywracając naszym pędzlom dawną świetność.
Naturalny dezodorant.
Właściwości przeciwbakteryjne olejku z drzewa herbacianego sprawiają, że jest on idealną, naturalną alternatywą dla komercyjnych dezodorantów i antyperspirantów.

Olejek Eteryczny – Ylang – Ylang

Ylang – Ylang

Olejek eteryczny Ylang-YlangOlejek Eteryczny Ylang - Ylang

Charakterystyka:

Charakterystyka składnika:
Naturalny olejek otrzymuje się w procesie destylacji świeżych kwiatów z drzewa ylang-ylang (Cananga Odorata), rosnącego w lasach deszczowych wysp Pacyfiku, Indonezji, Filipin, Jawy, Sumatry i Polinezji. Oznacza „kwiat wszystkich kwiatów”.
– ma znakomite właściwości antyłojotokowe
– reguluje produkcję sebum, łagodzi stany zapalne, zapobiega łuszczeniu się skóry
– zalecany do cery delikatnej i suchej
– często wykorzystywany jako afrodyzjak, reguluje pobudliwość
– odpręża, wspomaga sen oraz uspokaja
– równoważy poziom hormonów i pomaga w przypadku depresji poporodowej
– bardzo skuteczny w zaburzeniach: emocjonalnych, fizycznych, braku pewności
– niezwykle skutecznie relaksuje umysł i ciało
– doskonale odżywia tłuste włosy
– zapobiega wypadaniu włosów i wspomaga leczenie łysienia (alopecia)
– zalecany do włosów zniszczonych słońcem i z tendencją do rozdwajania
– niewskazany dla małych dzieci

INCI:
Cananga Odorata Flower Oil.

Pochodzenie:

Pacyfik | Filipiny

Opis

Olejek Ylang-Ylang otrzymuje się z kwiatów wiecznie zielonego drzewa Kananga (Jagodlin wonny) zwanego też “drzewem perfumowym” lub “królem perfum”. Jest to pół dzikie drzewo o kruchym drewnie. Osiąga ono około 20 metrów wysokości. Ma delikatne zwisające gałęzie i  długie błyszczące liście. Pochodzi z tropikalnej części Azji, ale rośnie również w Indonezji, na Filipinach, Madagaskarze i na wyspie Union. Kwiaty, zebrane w pęki po 2 do 4 razem, mają kolor różowy, fiołkowy albo zielonkawo-żółty. Z tych ostatnich pozyskuje się najlepszy olejek.

Olejek ylang-ylang ma wyjątkowo piękny kwiatowy zapach gotowych perfum. Otrzymuje się go przez destylację kwiatów z parą wodną. Proces destylacji odbywa się stopniowo. Olejek uzyskany na początku określany jest jako “ekstra”. W następnych godzinach uzyskuje się olejek klasy pierwszej, drugiej i trzeciej. Olejek ylang-ylang ma bladożółty kolor i słodki, zmysłowy zapach przypraw z egzotyczną kwiatową nutą. Silnie działa na zmysły. Główne składniki chemiczne to kwas benzoesowy, fernesol, geraniol, linalol, octan benzylu, eugenol, octan linalilu, benzoesan linalilu, safrol, kadinen, kariofilen, krezol i pinen.

Olejek ylang-ylang ma właściwości uspokajające i odprężające. Zmniejsza pobudliwość układu nerwowego i wspomaga sen. Obniża ciśnienie krwi i reguluje pracę serca. Pomaga dojść do siebie po doznaniu szoku – w aromaterapii uznawany jest za rodzaj “wonnych soli trzeźwiących”.

Równoważy poziom hormonów, dzięki czemu przyspiesza powrót do równowagi psychofizycznej po cesarskim cięciu oraz w depresji poporodowej.

Reguluje pracę gruczołów łojowych, dlatego zalecany jest do pielęgnacji zarówno skóry tłustej jak i suchej. Zmniejsza przetłuszczanie się i wypadanie włosów oraz stymuluje ich wzrost. Przyspiesza regenerację zniszczonych paznokci i rozdwojonych końcówek włosów. Pomaga w zaburzeniach żołądkowych i przy zatruciach pokarmowych. Zmniejsza opory psychiczne i rozprasza lęki, przez co jest zalecany osobom, którym brakuje pewności siebie. Jest afrodyzjakiem.

Zastosowanie | Korzyści

Działanie:
– antydepresyjne
– antyseptyczne
– przeciwinfekcyjne
– przeciwzakaźne
– tonizujące
– dezodorujące
– oszałamiające
– pobudzające erotycznie (afrodyzjak)
– pobudzające układ krążenia
– regulujące ciśnienie krwi
– poprawiające nastrój
– przywracające równowagę układu nerwowego
– regulujące emocje, uspokajające
– przeciwłojotokowe

Wpływ na zdrowie:
Skóra i włosy
– przywraca równowagę w funkcjonowaniu komórek gruczołów łojowych, dlatego nadaje się zarówno do pielęgnacji skóry tłustej jak i suchej
– stymuluje wzrost włosów dlatego jest składnikiem toników do włosów
– zmniejsza przetłuszczanie się i wypadanie włosów
– pomocny w leczeniu łojotoku ponieważ reguluje wydzielanie łoju
– pomaga odbudować zniszczone paznokcie i rozdwojone końcówki włosów
Ciało
– obniża ciśnienie krwi
– pomaga osobom cierpiącym na kołatanie serca
– równoważny poziom hormonów
– ma korzystny wpływ na narządy rodne – reguluje funkcje macicy
– pomaga na poziomie fizycznym psychicznym i emocjonalnym kobietom po cesarskim cięciu
– jako środek działający antyseptycznie na jelita pomaga w zaburzeniach żołądkowych i przy lekkich bądź podejrzewanych zatruciach pokarmowych (w postaci lotnej z kominka zapachowego lub w formie lekkiego masażu brzucha z użyciem olejku)
– jest skutecznym środkiem przeciw malarii i tyfusowi
Psychika i stan emocjonalny
– działa jak sole trzeźwiące pomagając uspokoić się po doznaniu szoku – podczas udzielania pierwszej pomocy należy powąchać olejek prosto z flakonika (jeśli objawy nie ustępują należy wezwać lekarza).
– relaksuję centralny system nerwowy
– pomaga w przypadkach depresji poporodowej
– zmniejsza opory psychiczne
– reguluje napięcie nerwowe
– pomaga w zaburzeniach emocjonalnych i fizycznych wywołanych brakiem pewności siebie
– łagodzi podniecenie i histerię
– normuje poziom adrenaliny
– wskazany w przypadku paniki, lękliwości, strachu i irytacji
– pomaga spokojniej podchodzić do problemów oraz trudnych sytuacji
– pomaga powściągnąć gniew
– pomaga wydobywać się z frustracji
– jest afrodyzjakiem
– rozprasza lęki

Olejek Eteryczny – Drzewo Sandałowe

Drzewo Sandałowe

Olejek Eteryczny Drzewo SandałoweOlejek Eteryczny Drzewo Sandałowe

Charakterystyka:

Charakterystyka składnika:
Naturalny olejek otrzymuje się w procesie destylacji parą wodną kawałków drewna drzewa sandałowego. Najlepsze są minimum 40 letnie fragmenty drzewa.
Im starsze rośliny, tym więcej zawierają olejku, a aromat jest intensywniejszy.
– działa niezwykle kojąco i uspokajająco
– normuje i ogranicza stany zapalne przy egzemach i trądziku
– wygładza suchą i starzejącą się skórę
– stymuluje system odpornościowy
– wykazuje delikatne właściwości ściągające, w szczególności na mięśnie i skórę ciała
– pozwala łagodzić wszelkie stany zapalne skóry, leczy rany oraz pomaga w redukowaniu blizn, rozstępów oraz plam skórnych
– wyrównuje koloryt skóry i niweluje piegi oraz inne drobne przebarwienia
– wspaniale łagodzi i koi stany zapalne oraz podrażnienia skóry, leczy różnego rodzaju infekcje, przyjemnie zmiękcza i odświeża skórę
– zapewnia uczucie chłodu i odświeżenia
– korzystnie wpływa na psychikę w okresie przekwitania
– niewskazany dla małych dzieci

INCI:
Amyris Balsamifera Oil.

Pochodzenie:

Azja | Indie

Opis

Olejek sandałowy otrzymywany jest z drzewa sandałowca rosnącego w Australii i południowo-wschodniej Azji – Indie i Indonezja. Używany od tysiącleci w Indiach, doskonały dodatek do perfum, stosowany jest również w tak trudnych do leczenia stanach zapalnych skóry jak łuszczyca. Ma głęboki, zmysłowy, balsamiczny zapach. Wykorzystywany przede wszystkim do pielęgnacji skóry. Działa aromaterapeutyczne: relaksująco i odprężająco.

Jego skład to: seskwiterpeny, borneol, kurkumeny. To dzięki powyższym substancjom olejek sandałowy ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Drzewo sandałowe znane jest ze swoich tajemniczych właściwości zarówno zdrowotnych, jak i magicznych. Od stuleci przypisuje mu się rolę afrodyzjaku mającego podnosić sprawność seksualną, a aromat olejku często bywa wykorzystywany jako składnik zmysłowych perfum. Olejek sandałowy może mieć również pozytywny wpływ na zasypianie.

Olejek sandałowy to nie tylko afrodyzjak, ale też składnik kosmetyków i produkt wykorzystywany w medycynie naturalnej. Naturalne olejki eteryczne są substancjami ciekłymi i lotnymi. Uzyskuje się je z danego surowca roślinnego na drodze destylacji z parą wodną. Działanie olejków eterycznych potwierdzają badania. Olejek sandałowy działa przeciwzapalnie, poza tym pomaga w walce z bezsennością, w stanach lękowych oraz napięciu nerwowym. Jest bezpiecznym i skutecznym środkiem na uspokojenie.

Olejek z drzewa sandałowego na działanie antyseptyczne i antybakteryjne na skórę. Redukuje zmarszczki, wygładza. Redukuje stany zapalne przy egzemach i trądziku. Wygładza suchą i starzejącą się skórę. Stymuluje system odpornościowy, wtarty bezpośrednio na węzeł chłonny pomoże zwalczyć infekcję i ból gardła.
Reguluje czynność układu hormonalnego, korzystnie wpływa na psychikę w okresie przekwitania.

Olejek Eteryczny – Pomarańczowy

Pomarańcza

Olejek eteryczny pomarańczowy

Charakterystyka:

Charakterystyka składnika:
Naturalny olejek otrzymuje się z owoców drzewa pomarańczowego, poprzez wytłaczanie na zimno skórek pomarańczowych.
– ma właściwości antyseptyczne, uspokajające i tonizujące
– wzmacnia tkankę łączną, działa regenerująco, ujędrniająco i antycellulitowo na skórę
– doskonały w pielęgnacji cery zanieczyszczonej, ze względu na działanie antyseptyczne i oczyszczające
– pomocny przy depresjach, napięciach nerwowych, skurczach mięśni, stresie, bezsenności
– szczególnie zalecany dla poszarzałej, tłustej, dojrzałej i mieszanej cery
– aktywnie wspomaga walkę z cellulitem
– ma działanie antyoksydacyjne, łagodzące, przeciwzmarszczkowe i antynowotworowe
– doskonale się sprawdza przy pielęgnacji tłustych włosów

INCI:
Citrus Dulcis Oil.

Pochodzenie:

Ameryka Południowa | Brazylia

Opis

Olejek Pomarańczowy otrzymywany jest przez tłoczenie na zimno z owocni drzewa pomarańczowego.Pomarańcza gorzka to wieloletnia roślina należąca do rodziny rutowatych. Ma ciemnozielone liście i białe kwiaty (z których również destyluje się olejek eteryczny – neroli). Drzewo pomarańczowe nie przekracza 10 metrów wysokości, a uprawiane jest w Europie Południowej, Ameryce i Azji. Najlepszy produkowany jest ze skórki słodkich brazylijskich pomarańczy ale te, produkowane z innych odmian wcale mu nie ustępują.

Ma jasno pomarańczowy kolor i powszechnie znany pomarańczowy zapach. Główne składniki chemiczne to limonen, cytral, cytronelol, geraniol, linalol, antranilan metylu, octan linalolu, octan nerylu, octan geranylu, octan atronelalu, terpinol. Olejek pomarańczowy ma krótki termin przydatności, dlatego należy kupować go w małych ilościach. Szybko staje się brunatny i zaczyna brzydko pachnieć.

Olejek pomarańczowy działa antyseptycznie i uspokajająco. Korzystnie wpływa na sympatyczny układ nerwowy. Poprawia jakość snu, łagodzi nerwobóle oraz bóle głowy. Pomaga rozluźnić skurcze mięśniowe i obniżyć napięcie nerwowe. Eliminuje problemy trawienne o podłożu nerwowym. Likwiduje wzdęcia, biegunki i wymioty. Przynosi ulgę w przypadkach napięcia przedmiesiączkowego i zmniejsza płaczliwość w okresie przekwitania. Jest afrodyzjakiem, pomaga wyzbyć się zahamowań i lęków.

Olejek pomarańczowy pozostawia w pomieszczeniach świeży cytrusowy zapach, który poprawia nastrój i sprawdza się w leczeniu depresji. Ze względu na jego słodki owocowy aromat, jest zalecany do mieszanek dla dzieci. Olejek pomarańczowy jest często stosowany w kosmetologii ze względu na swój zbawienny wpływ na suchą, wrażliwą i dojrzałą skórę. Nie należy stosować go przed wystawieniem skóry na promienie słoneczne.

Zastosowanie | Korzyści

Właściwości olejku pomarańczowego:
– antydepresyjne
– antyseptyczne
– dezodorujące
– dezynfekujące
– gojące
– krwiotwórcze
– odprężające
– nasenne
– nasercowe
– przeciwskurczowe
– przeciwgrzybicze
– pobudzające erotycznie
– tonizujące dla serca i krążenia
– uspokajające
Działanie:
Skóra
– zalecany szczególnie dla skóry dojrzałej i ze zmarszczkami, gdyż wspomaga regenerację komórek, dzięki czemu odmładza i odpręża skórę
– poprawia elastyczność suchej i dojrzałej skóry
– wspomaga leczenie trądziku, infekcji skórnych i ran
– pomaga usuwać blizny i rozstępy
– łagodzi ukąszenia owadów
Ciało
– rozluźnia napięcia i skurcze mięśni
– reguluje pracę serca
– poprawia krążenie
– korzystnie wpływa na sympatyczny układ nerwowy
– jest afrodyzjakiem
– przynosi ulgę w przypadkach napięcia przedmiesiączkowego złego samopoczucia
– zmniejsza rozdrażnienie i płaczliwość w okresie przekwitania
– łagodzi nerwobóle
– usuwa bóle głowy
Drogi oddechowe
-zapalenie zatok
Układ trawienny
– zalecany w przypadkach braku apetytu
– likwiduje wzdęcia i wymioty
– eliminuje skurcze jelit i problemy z okrężnicą
– pomaga przy biegunce i niestrawności o podłożu nerwowym
Psychika / samopoczucie
– poprawia samopoczucie
– pomaga wyzbyć się zahamowań i lęków
– działa jak naturalny środek uspokajający i nasenny
– obniża chroniczny niepokój
– pomaga w leczeniu depresji
– łagodzi objawy stresu, histerii, szoku i paniki
– nadaje uczucie spokoju
– przywraca energię i poczucie pewności siebie
– pobudza uśpiony umysł
– likwiduje zmęczenie nerwowe
– wspomaga leczenie anoreksji

Olejek Eteryczny – Mandarynkowy

Mandarynka

Charakterystyka:

Charakterystyka składnika:
Naturalny olejek otrzymuje się poprzez tłoczenie na zimno skórek mandarynki (Citrus reticulata). Ta metoda otrzymywania pozwala na zachowanie w jego
składzie substancji mineralnych i witamin
– polecany do stosowania przy zapobieganiu powstawania rozstępów skóry (np. w czasie ciąży)
– ma działanie przeciwtrądzikowe
– hamuje wydzielanie łoju (zmniejsza łojotok skórny)
– działa antyseptycznie
– zalecany przy łuszczycy
– jest środkiem łagodnie ściągającym
– przeciwdziała powstawaniu rozstępów
– nadaje się dla cery tłustej ze skłonnością do wyprysków i trądziku
– bardzo bezpieczny do używania podczas ciąży i dla dzieci

INCI:
Citrus Nobilis Oil.

Pochodzenie:

Azja | Japonia

Opis

Mandarynka (Citrus Nobilis) prawdopodobnie pochodzi z Chin i rzeczywiście jest tam znana od czasów starożytnych. Są dwie wersje powstania nazwy – pierwsza to taka, że w dawnych czasach owoce mandarynki tradycyjnie ofiarowywano jako dar mandarynom, druga wersja wzięła się od nazwy wyspy Mauritius na Oceanie Indyjskim, którą niegdyś nazywano Mandarą.
Naturalny Olejek Mandarynkowy / Mandarynka – otrzymuje się z owoców drzewa mandarynkowego. Ma właściwości antyseptyczne, uspokajające i tonizujące. Działa antydepresyjnie, doskonały w stanach rekonwalescencji, wpływa kojąco na centralny układ nerwowy. Pomaga w bezsenności.

Z powodu swego łagodnego działania olejek mandarynkowy we Francji jest uważany za „olejek dziecięcy” i często stosuje się go w leczeniu dolegliwości wieku dziecięcego w tym czkawki i kolek. Jest odpowiedni również dla wszystkich osób słabych, zwłaszcza w starszym wieku. Świetnie działa w dyfuzji powietrznej jako naturalny środek uspakajający i wspomagający sen dla dzieci.

Olejek mandarynkowy wykazuje właściwości antyseptyczne, skutecznie zwalcza zawieszone w powietrzu szkodliwe grzyby i bakterie. Aromatyzacja pomieszczeń tym olejkiem pozwoli na odkażenie powietrza, a słodki zapach mandarynki wprowadzi przyjemną i relaksującą atmosferę w domu. Dla kobiet spodziewających się dziecka olejek mandarynkowy ma szczególne znaczenie, gdyż ogranicza poranne nudności, często towarzyszące pierwszym miesiącom ciąży. Ponadto, olejek eteryczny mandarynkowy świetnie sprawdza się jako środek do pielęgnacji cery trądzikowej oraz łagodzenia objawów u osób cierpiących na łojotok, łuszczycę i egzemę. Delikatnie oczyszcza i zmniejsza stan zapalny, zapobiegając rozprzestrzenianiu się pryszczy i powstawaniu blizn. Ze względu na właściwości ściągające, olejek mandarynkowy można stosować do walki z rozstępami i bliznami. Jednakże, jak wszystkie olejki cytrusowe, stosowany na skórę może powodować fotouczulanie. Oznacza to, że po aplikacji olejku nie należy wystawiać skóry na bezpośrednie działanie słońca, gdyż może prowadzić to do nadwrażliwości na promienie UV.

Zastosowanie | Korzyści

Działanie:
– dzięki głównemu składnikowi jakim jest d-limonen olejek mandarynkowy działa przeciwzapalnie.
– ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. W kilku badaniach zbadano olej mandarynkowy jako naturalny konserwant żywnościowy przeciwko patogenom, bakteriom i grzybom.
– działa przeciwbólowo
– wpływa na ogólny stan zdrowia i wzmacnia działanie układu odpornościowego organizmu
– ma łagodne działanie przeciwskurczowe, które sprawia, że jest on użyteczny do rozluźnienia skurczów mięśni, a masowany na brzuchu pomaga w łagodzeniu dyspepsji i zapalenia żołądka

Olejek Eteryczny – Cytrynowy

Cytryna

Olejek eteryczny cytrynowy

Charakterystyka:

Charakterystyka składnika:
Naturalny olejek uzyskuje się przez wyciskanie skórek cytryny – owoców drzewa cytrusowego w procesie tłoczenia.
– jest silnym środkiem antyseptycznym stosowanym przy infekcjach skórnych takich jak: trądzik, kurzajki, opryszczki oraz wspomaga gojenie się ran
– niszczy zarówno wirusy jak i bakterie
– wykorzystywany przy stanach zapalnych skóry, opryszczkach i trądziku
– zamyka pory skóry, działa ujędrniająco, przydatny do skóry tłustej
– na skórę działa przeciwświądowo, przeciwzapalnie, odkażająco, uszczelniająco, wybielająco (początkowo ją zaróżawia), wzmacnia skórę
– zalecany przy pękających naczynkach krwionośnych, kapilarnych
– idealnie nadaje się do pielęgnacji cery trądzikowe, wrażliwej oraz dojrzałej
– poprawia elastyczność naskórka, rozjaśnia przebarwienia, leczy niedoskonałości, zmniejsza widoczność porów i piegów
– doskonały do pielęgnacji paznokci i skórek je okalających
– dobrze sprawdza się w walce z tłustą skórą głowy i tłustymi włosami
– wzmacnia, wygładza i nawilża skórę

INCI:
Citrus Limonum Oil.

Pochodzenie:

Ameryka Północna | USA | Kalifornia

Opis

Olejek cytrynowy pozyskuje się w procesie tłoczenia skórek cytrynowych, które mają wysoką zawartość przeciwutleniaczy, w tym D-limonenu i witaminy C. Potrzeba około 1000 cytryn, aby wyprodukować jeden funt (0,45 kg) olejku cytrynowego.

Olejek eteryczny cytrynowy (INCI: citrus limonum oil) pozyskiwany jest z wyciskanych na zimno skórek świeżych owoców cytryny, które mają wysoką zawartość przeciwutleniaczy, w tym D-limonenu i witaminy C. Owoce cytryny otrzymywane są natomiast z drzewka cytrynowego, które osiąga do 6 m wysokości, a ich plantacje znajdują się przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Argentynie i Brazylii.
Olejek cytrynowy zawiera w składzie D-limonen, B-felandren, L- i B-pinen, kamfen, cytral i citropten.

Zastosowanie | Korzyści

Z jego zdrowotnych właściwości korzysta aromaterapia. Olejki eteryczne znalazły zastosowanie nie tylko w medycynie naturalnej, ale też w przemyśle kosmetycznym i dermatologicznym. Olejek cytrynowy ma właściwości antyseptyczne (odkażające), niszczy drobnoustroje na skórze, błonach śluzowych i w zakażonych ranach. Charakteryzuje się długotrwałym działaniem. Olejek cytrynowy należy do olejków lotnych.

Naturalne olejki eteryczne poprawiają wygląd skóry. Olejek cytrynowy, ze względu na właściwości antyseptyczne, polecany jest osobom mającym tłustą i trądzikową cerę. Według aromaterapii olejek działa przeciwdepresyjnie, poprawia koncentrację i pamięć. Wykazuje również silne działanie przeciwbakteryjne, rozjaśniające, ujędrniające oraz antyoksydacyjne. Olejek hamuje również elastazę – enzym odpowiedzialny za rozkładanie włókien sprężystych skóry i powstawanie zmarszczek.

Olejek Eteryczny – Grejpfrutowy

Grejpfrut

Olejek eteryczny grejpfrutowy

Charakterystyka:

Charakterystyka składnika:
Olejek wytłaczany jest ze skórki owoców grejpfruta (citrus grandis), drzewa osiągającego do 12 m wysokości.
– „mega dawka” odmładzających antyoksydantów: witaminy C, bioflawonoidów i minerałów, które rozświetlają i rozpromieniają skórę oraz głęboko ją odżywiają
– rozświetla, nadaje blasku i wygładza skórę, nadaje skórze subtelny „glow”
– hamuje wydzielanie łoju, normalizuje procesy rogowacenia, zapobiega zaburzeniom rogowacenia mieszków włosowych
– oczyszcza pory skórne, zapobiega zaskórnikom, likwiduje plamy, chroni przed cellulitem i rozstępami skóry
– likwiduje wolne rodniki, hamuje procesy starzenia i degeneracji
– polecany przy ukąszeniach owadów, opryszczce, trądziku, łuszczycy
– uśmierza i łagodzi bóle różnego pochodzenia
– reguluje wydzielanie sebum, zwęża rozszerzone pory, przyspiesza gojenie zmian trądzikowych
– poprawia nastrój i pobudza do działania, relaksuje i odpręża ciało i umysł
– zmniejsza przetłuszczanie się włosów

INCI:
Citrus Grandis Oil.

Pochodzenie:

Ameryka Środkowa | Antyle

Opis

Olejek otrzymywany jest z owoców grejpfruta Citrus grandis. Grejpfrut zwyczajny Citrus grandis jest drzewem osiągającym do 12 m. wysokości. Olejek wytłaczany ze skórki owoców hamuje wydzielanie łoju, normalizuje procesy rogowacenia, zapobiega zaburzeniom rogowacenia mieszków włosowych. Oczyszcza pory skórne, zapobiega zaskórnikom, likwiduje plamy, chroni przed cellulitem i rozstępami skóry. Wymiata wolne rodniki, hamuje procesy starzenia i degeneracji. Olejek grejpfrutowy polecany przy ukąszeniach owadów, opryszczce i trądziku. Pomocny przy łuszczycy.

Zastosowanie | Korzyści

Skórka grejpfruta, z której tworzy się olejki zapachowe, jest bogata w witaminę C oraz karoteny, a także zawiera niewielkie ilości witamin z grupy B. Olejek grejpfrutowy wykazuje zatem właściwości przeciwwirusowe, antybakteryjne i przeciwgrzybicze.

Olejek grejpfrutowy to mega dawka odmładzających antyoksydantów: witaminy C, bioflawonoidów i minerałów, które rozświetlają i rozpromieniają skórę oraz głęboko ją odżywiają. Wszystkie te składniki olejku grejpfrutowego decydują również o jego właściwościach gojących i przeciwbakteryjnych.

Olejek Eteryczny – Eukaliptusowy

Eukaliptus

Charakterystyka:

Charakterystyka składnika:
Olejek eukaliptusowy otrzymuje się z odmiany Eukaliptus globulus.
Uzyskiwany jest w procesie destylacji liści i gałązek drzewa.
– posiada działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe
– działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, wspomaga ukrwienie
– daje wyjątkowe uczucie chłodu i świeżości
– doskonały na ukąszenia owadów (łagodzi swędzenie), oparzenia, rany i pęcherze
– przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek
– wspomaga leczenie zakażeń, obrzęków oraz wszelkich stanów zapalnych skóry
– łagodzi dolegliwości reumatyczne, artretyczne oraz bóle mięśniowe
– pobudza mechanizmy odpornościowe ustroju
– rozkurcza oskrzela, upłynnia zalegającą wydzielinę śluzową oraz udrażnia zatoki oboczne nosa
– orzeźwia umysł w przypadku przeziębienia lub gorączki siennej
– działa wykrztuśnie, przeciwzapalnie i dezynfekująco
– nie zalecany dla dzieci

INCI:
Eucalyptus Globulus Oil.

Pochodzenie:

Oceania | Tasmania

Opis

Otrzymuje się go z liści eukaliptusa, należących do najwyższych drzew na świecie. Spośród setek gatunków tej rośliny tylko kilka nadaje się do produkcji najlepszych jakościowo olejków. Wśród nich najwyższą pozycję zajmuje eucalyptus polybractea, zwany także Blue Mallee. To właśnie powstający z tej odmiany olejek zawiera najwięcej cennych substancji i najdłużej zachowuje mocny, charakterystyczny zapach. Bardzo dobrą jakością charakteryzuje się olejek eukaliptusowy Bygum Blue Mallee, pozyskiwany w sposób w pełni ekologiczny, zgodnie z wszystkimi przepisami, w Australii. Rośliny, z których tworzone są olejki Bygum, uprawia się bez użycia pestycydów, herbicydów, nawozów i innych chemicznych środków, które neutralizują lecznicze działanie tego specyfiku.

Zastosowanie | Korzyści

Olejek eukaliptusowy niszczy wirusy, grzyby, bakterie i roztocza. Działa antyseptycznie, dezodoryzująco i oczyszczająco. Stanowi niezastąpioną pomoc w leczeniu przeziębienia i przy zapalaniach górnych dróg oddechowych. Ułatwia odkrztuszanie i udrażnia kanały nosowe podczas kataru, relaksuje ciało po męczących ćwiczeniach. Jego zapach łagodzi i uspokaja ale też orzeźwia i koi smutki. Łagodzi stany zapalne skóry, leczy łupież i łuszczycę, pomaga w pielęgnacji tłustych włosów. Skuteczny również w walce z trądzikiem – zabija bakterie, wygładza skórę i obniża nadprodukcję łoju. Zapobiega występowaniu blizn.

Olejek eukaliptusowy zawierają w swoim składzie m.in.: mydła, detergenty, ekologiczne środki czystości. Bardzo dobrze czyści, odświeża i dezynfekuje. Działa jak silny dezodorant.

Olejek Eteryczny – Bergamotowy / Bergamotkowy

Bergamota / Bergamotka

Charakterystyka:

Charakterystyka składnika:
Naturalny olejek bergamotowy otrzymuje się z owoców drzewa bergamotowego – krzewu, który powstał w wyniku skrzyżowania pomarańczy gorzkiej i cytryny. Owoce są niejadalne, uprawiane sa tylko jako źródło olejku eterycznego.
Głównymi składnikami są limonen, octan, bisabolen, linalol, nerol i geraniol.
– ma właściwości antyseptyczne i antywirusowe, jest pomocny w terapii infekcji
– ogranicza aktywność wirusa opryszczki, wywołującej tzw. zimno
– pomocny przy stanach zapalnych skóry, liszajach, trądziku i łojotoku
– wspomaga gojenie się ran i regenerację skóry
– zalecany jest przede wszystkim do cery tłustej
– jest naturalnym dezodorantem, wykazuje skuteczne działanie na bakterie powodujące rozkład potu i złego zapachu skóry
– ma działanie łagodzące napięcia nerwowe, stresy, emocje, depresje i melancholie
– pomocny przy „powrocie do siebie” po chorobie psychicznej lub fizycznej
– pobudza umysł do pracy, orzeźwia, odświeża i rozjaśnia umysł
– nie zalecany dla dzieci

INCI:
Citrus Bergamia Oil.

Pochodzenie:

Europa | Włochy | Reggio di Calabria

Opis

Jest to olejek eteryczny pozyskiwany ze skórek owoców drzewa bergamotowego (Citrus bergamia). Osiąga ono wysokość do 4 metrów. Zbiory owoców odbywają się od grudnia do marca. Starsze drzewa (powyżej 12 lat) potrafią wydać nawet 800 owoców. Z takiej ilości można uzyskać od 0,5 kg do 1 kg olejku. Właściwościami olejku bergamotowego zainteresował się już w XIX w. włoski lekarz Franceso Calabro. To właśnie na terenie południowych Włoszech, w rejonie Kalabrii uprawia się tę roślinę. Za ojczyznę drzewa bergamotowego uważa się jednak Indie. Olejek bergamotowy ma przyjemny zapach charakteryzujący się cytrusową świeżością. W smaku jest gorzki. Przybiera kolor od ciemnożółtego do zielonego. Jego barwa uzależniona jest od sezonu, w którym zbierane są pomarańcze bergamoty. Olejek pozyskiwany jest metodą wytłaczania (prasowania) zewnętrznej części skórki. We wstępnym procesie produkcji wykorzystuje się maszyny-obieraczki, które pozwalają oddzielić skórkę od owoców. Następnie surowiec poddawany jest destylacji z parą wodną. Tak uzyskuje się olejek najwyższej jakości. Oprócz tego produkuje się także olejki mniej wartościowe m.in. z surowców pozostałych po pierwszym tłoczeniu oraz z owoców, które opadły z drzew w sposób naturalny lub w wyniku działania czynników atmosferycznych.

Zastosowanie | Korzyści

Naukowcy zwracają uwagę na liczne właściwości lecznicze olejku bergamotowego. Ze względu na potwierdzone badaniami działanie przeciwdrobnoustrojowe (działa na bakterie, grzyby i wirusy), znajduje on pomocnicze zastosowanie w leczeniu zapalenia gardła, migdałków. Wykorzystywany jest jako środek przeciwkaszlowy w przeziębieniach i grypie. Wykazuje także pozytywne działanie na układ nerwowy, sercowo-naczyniowy oraz na pracę wątroby. Olejek bergamotowy cechuje się właściwościami przeciwutleniającymi, a na dodatek ma przyjemny zapach i łagodzi stany napięcia nerwowego.

Olejek bergamotowy z uwagi na właściwości antyseptyczne, antybakteryjne i łagodzące.

Olejek Eteryczny – Cyprysowy

Cyprys

Olejek eteryczny cyprysowy

Charakterystyka:

Charakterystyka składnika:
Naturalny olejek otrzymywany jest z destylacji młodych igieł i gałązek cyprysa śródziemnomorskiego już od czasów starożytnych.
– korzystnie wpływa na system krążenia i gospodarkę wodno-tłuszczową
– ma właściwości przeciwbólowe, antyseptyczne oraz ściągające
– niezastąpiony w przypadku cery przetłuszczającej się, z rozszerzonymi porami i cery trądzikowej
– rewelacyjny w kuracji przeciwzmarszczkowej i opóźniającej starzenie się skóry
– pomocny w leczeniu stanów zapalnych skóry, przy pękaniu naczyń krwionośnych, obrzękach, wysiękach i zapobieganiu powstawania żylaków i hemoroidów
– doskonały przy nadmiernej potliwości, usuwa nieprzyjemne zapachy
– tonizuje krążenie i normuje zbyt wysoką temperaturę ciała
– skuteczny w walce z cellulitem
– pomaga w walce z łupieżem i nadmiernie przetłuszczającymi się włosami
– zapobiega wypadaniu włosów
– hamuje drobne zranienia powstające podczas golenia
– nie zalecany podczas ciąży i dla małych dzieci

INCI:
Cupressus Sempervirens Oil.

Pochodzenie:

Europa | Południowa Francja

Opis

Olejek cyprysowy jest to naturalna substancja uzyskana z destylacji igieł i gałązek cyprysa śródziemnomorskiego. Olejek cyprysowy otrzymuje się z młodych gałązek i igieł w procesie destylacji z parą wodną. Już w starożytności był wykorzystywany jako środek leczniczy, odkażający, zapachowy i uspokajający. Już od czasów starożytnych był wykorzystywany jako środek leczniczy, odkażający, zapachowy i uspokajający. W XVII i XVIII wieku był stosowany w medycynie ludowej jako środek łagodzący uporczywy kaszel małych dzieci.

Zastosowanie | Korzyści

Olejek cyprysowy może być wykorzystywany do różnego rodzaju problemów z cerą. Jest niezastąpiony w przypadku cery przetłuszczającej się, z rozszerzonymi porami i cery trądzikowej. Właściwości olejku cyprysowego pozwalają wykorzystywać go w kuracji przeciwzmarszczkowej i opóźniającej starzenie się skóry. Ponadto, używa się go do leczenia stanów zapalnych skóry, przy pękaniu naczyń krwionośnych, obrzękach, wysiękach i zapobieganiu powstawania żylaków.

W olejku cyprysowym najważniejszą rolę odgrywa alfa-pinen, stanowiący aż 48% całkowitej objętości. Jest to silny związek obecny również m.in. w rozmarynie i konopiach indyjskich, który zdaniem naukowców posiada silne właściwości bakteriobójcze, oddziałując na szerokie spektrum drobnoustrojów chorobotwórczych. Ponadto alfa-pinen wykazuje w badaniach wyraźny efekt przeciwzapalny, hamując zarówno rozwój reakcji zapalnych, jak i katabolicznych w organizmie. Jako wyizolowana substancja alfa-pinen testowany jest obecnie pod kątem leczenia osteoartrozy z potencjalnym rozszerzeniem na inne choroby o podłożu zapalnym. Wreszcie, alfa-pinen jako silny antyoksydant okazuje się spowalniać procesy degeneracyjne w mózgu, wspomagając pamięć i zapobiegając chorobie Alzeimera.

Olejek Eteryczny – Cedrowy

Cedr

Charakterystyka:

Charakterystyka składnika:
Naturalny olejek cedrowy otrzymywany jest z młodych gałązek, igieł drzewa cedrowego. Nie istnieją praktycznie żadne przeciwwskazania do jego stosowania.
Bogaty w witaminy, minerały, mikroelementy i wielonienasycone kwasy tłuszczowe.
– oczyszcza, odżywia i chroni skórę, paznokcie i włosy
– rozpuszcza i usuwa zanieczyszczenia, wzbogacając skórę składnikami odżywczymi
– świetnie się nadaje do skóry wiotkiej i ze zmarszczkami
– dobry dla skóry suchej, pomaga przy wypryskach i wrzodach
– zahamowuje proces starzenia skóry, tworzy cienką warstwę na skórze, zatrzymując wilgoć, równocześnie pozwalając skórze oddychać
– jest silnym antyseptykiem, również przy infekcjach wirusowych
– zwalcza cellulitis, obrzęki i nadmiar tłuszczu
– leczy trądzik, zapalenia oraz swędzenie skóry
– wspomaga walkę z wypadaniem włosów i łysieniem, zwalcza łupież skóry głowy
– bardzo starannie pielęgnuje włosy, które robią się bardziej „posłuszne i silne”
– przywraca strukturę włosów i chroni końcówki przed rozdwajaniem, nadaje im połysku i ułatwia rozczesywanie
– uspokaja, koi depresję, niepokój i strach

INCI:
Juniperus Virginiana Oil.

Pochodzenie:

Azja | Rosja | Syberia

Opis

Olejek cedrowy jest uzyskiwany poprzez destylację kawałków drewna z drzewa cedrowego Juniperus virginiana, znanego również jako Cedrus deodara, Cedrus atlantica, Cedrus libani itp., w zależności od regionu pochodzenia. Kraj nie ma jednak wpływu na jego walory lecznicze. Właściwości olejku z drzewa cedrowego pomagają oczyścić przewód pokarmowy oraz żyły, dlatego też powinien on być stosowany przez osoby cierpiące na schorzenia układu pokarmowego oraz układu krążenia.

W składzie olejku cedrowego wyróżnić można ponad pięćdziesiąt substancji, wśród których większość, bo aż 70 proc., stanowią przeciwbakteryjne i przeciwzapalne seskwiterpeny. Olejek cedrowy jest korzystny w leczeniu: trądziku, egzemy, oparzeń i owrzodzeń, zapalenia stawów, zapalenia oskrzeli, zapalenia pęcherza moczowego, łupieżu, zapalenia skóry, stresu, chorób nerek, łojotoku.

Zastosowanie | Korzyści

Olejek cedrowy posiada liczne właściwości lecznicze.
Działa antyłojotokowo, dlatego może być wykorzystany w leczeniu stanów zapalnych. Przyczynia się do zmniejszenia łuszczenia się skóry przez uregulowanie produkcji sebum. Zmniejsza łupież i wydzielanie łoju oraz hamuje wypadanie włosów, dlatego jest polecany do pielęgnacji włosów przetłuszczających się. Zapobiega zakażeniom ran, a także chroni je przed zarazkami tężca. Można go bezpiecznie stosować zewnętrznie na rany jako środek antyseptyczny. Ma działanie uśmierzające i rozkurczowe. Prawie wszystkie rodzaje skurczów i związanych z nimi dolegliwości mogą być złagodzone za jego pomocą: skurcze dróg oddechowych, jelit, mięśni, a także serca oraz nerwów. Ma właściwości pobudzające metabolizm. Ma działanie ściągające. Pomaga leczyć zęby, wzmacnia dziąsła i napina mięśnie.
Może być również używany jako lek moczopędny. Pomaga w leczeniu wielu schorzeń, takich jak otyłość, nadciśnienie, reumatyzm, artretyzm, zakażenie dróg moczowych i nagromadzenie toksyn we krwi. Jako środek moczopędny zwiększa częstotliwość oddawania moczu, który służy do usuwania wody, tłuszczu i toksyn oraz nadmiaru kwasu moczowego w organizmie. Kobiety, które mają utrudnione i nieregularne miesiączki, mogą śmiało korzystać z olejku cedrowego, gdyż stymuluje on menstruacje, jak również czyni je bardziej regularnymi. Łagodzi także ból i skutki uboczne, takie jak nudności i zmęczenie. Jest doskonałym środkiem uspokajającym. Pomaga w uzyskaniu dobrego snu, szczególnie u ludzi walczących z bezsennością. Posiada właściwości grzybobójcze i może być stosowany do leczenia zakażeń grzybiczych.

Olejek Eteryczny – Geraniowy

Geranium

Charakterystyka:

Charakterystyka składnika:
Naturalny olejek otrzymywany z kwiatów odpowiedniego rodzaju pelargonii.
– posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe (składniki olejku hamują rozwój bakterii, wirusów i roztoczy), reguluje produkcję sebum
– przeciwdziała zatrzymaniu płynów, co powoduje, że organizm wydajniej oczyszcza się z toksyn, takich jak mocznik, sole kwasów żółciowych czy metale ciężkie
– jest podwójnie skuteczny w zwalczaniu cellulitu, stymulując system odpornościowy
– doskonały przy leczeniu opryszczki tzw. zimno oraz przy infekcjach grzybiczych
– działa uelastyczniająco i ściągająco, obkurcza mięśnie, skórę i naczynia krwionośne powoduje, że ciało staje się jędrne i opóźnia moment pojawiania się  zmarszczek
– zmniejsza prawdopodobieństwo pojawiania się krwotoku, a jeśli do krwotoku lub zranienia doszło, proces gojenia trwa krócej
– stosowany na blizny i inne niedoskonałości skóry, takie jak wypryski czy cellulit, powoduje, że przebarwienia skóry stają się mniej widoczne
– usprawnia krążenie krwi tuż pod powierzchnią skóry, przyspiesza regenerację tkanek, ułatwia zastępowanie martwych i uszkodzonych komórek nowymi
– dodaje energii oraz łagodzi bóle głowy, działa uspokajająco i tonizująco na nerwy

INCI:
Pelargonium Graveolens Oil.

Pochodzenie:

Afryka | Ocean Indyjski | Reunion

Opis

Olejek geraniowy pozyskuje się przez destylację z pelargonii, kwiatów w Polsce znanych, jednak pochodzących z Południowej Afryki. Olejek geraniowy wykorzystuje się w terapii wielu różnorodnych dolegliwości: zarówno fizycznych, jak i duchowych.
Pelargonia, Pelargonium adoranitissimum, może być uprawiana właściwie na całym świecie, ale z Afryki do Europy dotarła dopiero w 1690 r. Jednak nie jest to odmiana rośliny, z której obecnie najpowszechniej destyluje się olejek. Odmiana uprawiana pod produkcję tego popularnego składniku kosmetyków to Pelargonium graveolens.

Już w kulturach antycznych wierzono, że olejek geraniowy uzdrawia z chorób nowotworowych i zrasta złamane kości. W Egipcie olejek geraniowy wmasowywano w ciało dla oczyszczenia, wygładzenia i rozświetlenia skóry. Przypisywane mu było również właściwości odprężające, uwalniające ciało i umysł z napięć i zmartwień. Uważano, że poprawia nastrój.

Kiedy w XVII w. przywieziono pelargonie do Europy i nauczono pozyskiwać się z nich aromatyczny olejek, stosowano go raczej jako odstraszacz insektów lub jako dodatek do potraw, napojów i drinków. Dopiero później zauważono jego terapeutyczne właściwości, z których korzystamy do dzisiaj.

Olejek geraniowy pozyskuje się przez destylację z parą wodną zielonych, szczególnie wonnych, części pelargonii – najczęściej liści. Roślina musi być świeżo ścięta tuż przed otwarciem się kwiatów. Potrzeba aż 300-500 kg pelargonii, aby otrzymać 1 kg olejku! Na świecie pozyskuje się go ok. 300 ton, z czego większość zużywana jest do produkcji perfum. Olejek geraniowy jest przezroczysty, z bardzo delikatnym odcieniem zieleni i ma prawdziwie upajający zapach.

Zastosowanie | Korzyści

Olejek eteryczny z geranium ma szereg właściwości cenionych w medycynie i kosmetyce. Jest niezastąpionym remedium dla skóry trądzikowej, tłustej i wrażliwej, gdyż posiada delikatne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Nie podrażnia skóry, a jedynie delikatnie ją oczyszcza i zapobiega rozwojowi stanów zapalnych i wyprysków. Olejek geraniowy jest także chętnie stosowany w pielęgnacji skóry dojrzałej, ponieważ wykazuje działanie ściągające i przeciwzmarszczkowe. Ujędrnia i uelastycznia skórę twarzy i ciała, dlatego może być również wykorzystywany do usuwania blizn, rozstępów i cellulitu. Działanie olejku geranium nie ogranicza się wyłącznie do skóry. Ma on działanie moczopędne, przeciwbólowe i skutecznie wpływa na regulację gospodarki hormonalnej. Pomaga kobietom przechodzącym wahania hormonalne w trakcie menopauzy i w przebiegu zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Co więcej, podnosi libido oraz pobudza układ nerwowy, poprawiając samopoczucie i wspomagając koncentrację.

Olejek Eteryczny – Goździkowy

Goździk

Charakterystyka:

Charakterystyka składnika:
Naturalny olejek goździkowy pozyskiwany jest z pąków kwiatowych oraz liści wiecznie zielonego, dochodzącego do 20 m wysokości drzewa goździkowca wonnego Eugenia cariophyllata Thunenberg z rodziny mirtowatych (Myrtaceae), które rośnie w krajach podzwrotnikowych. Uprawiane jest głównie na wyspach:
Zanzibar, Pemba i Madagaskar. Głównym składnikiem czynnym olejku jest eugenol, który ma silne działanie bakteriobójcze, a także znieczulające.
– leczy stany zapalne, działa antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie
– leczy egzemy, trądzik, grzybicę, drobne pęknięcia skóry, oparzenia
– wspomaga leczenie i korzystnie działa na skórę przy łuszczycy
– silnie ściąga pory skóry
– doskonały do profilaktyki przeciwtrądzikowej i pielęgnacji grudek, krostek oraz plam potrądzikowych
– leczy stany zapalne, pomaga zwalczyć łupież, grzybicę skóry głowy i świąt
– przeciwdziała wypadaniu włosów
– nie zalecany podczas ciąży i dla dzieci

INCI:
Eugenia Caryophyllus Leaf Oil.

Pochodzenie:

Afryka | Tanzania | Zanzibar

Opis

Naturalny olejek goździkowy (INCI: Eugenia carypophyllus (Clovebud) Oil) otrzymuje się poprzez destylację parą wodną nierozwiniętych pąków kwiatowych goździkowca korzennego. Goździkowiec (Eugenia caryophyllus) to wiecznie zielone drzewo obfitujące w niezwykle ciekawe owoce i przepiękne pąki kwiatowe, które wykorzystywane są już od wieków.Goździki bogate są w magnez, wapń, kwas solny, fosfor, sód, potas, a także kwasy omega-3 i witaminy A, C i K. Natomiast głównym składnikiem olejku goździkowego jest eugenol (ok.95%), który ma działanie przeciwbólowe i odkażające.

Olejek goździkowy (łac. Oleum Caryophyllorum) jest naturalnym olejkiem eterycznym, powstającym w kulistych gruczołkach rośliny o znanej nazwie goździkowiec korzenny – choć jego mniej znana, oficjalna nazwa botaniczna to czapetka pachnąca (Syzygium aromaticum). Czapetka należy do rodziny mirtowatych i rośnie dziko w Indonezji, jest również rośliną uprawną, której plantacje znajdują się w wielu krajach o klimacie równikowym, a największym jej potentatem jest Tanzania.

Zastosowanie | Korzyści

Właściwości olejku goździkowego:
– wykazuje działanie antyseptyczne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze
– pomocny jest w walce z trądzikiem, łuszczycą i cellulitem
– działa rozgrzewająco.Ma lekkie działanie afrodyzujące
– pomocny w przypadku nerwobóli, dokuczliwych bólach mięśni, stawów lub bólach zębów oraz grzybicy stóp
– koi skórę po ukąszeniach owadów.Polecany do pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej i problematycznej
– ma działanie uspokajające i relaksujące

Olejek goździkowy przede wszystkim znajduje swoje zastosowanie w zachowaniu higieny jamy ustnej. Jest istotnym składnikiem licznych past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej oraz leków stomatologicznych. Olejek goździkowy stosowany jest również do inhalacji, które przynoszą ulgę podczas przeziębień oraz do relaksujących masaży.

Olejek goździkowy działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwpierwotniakowo i przeciwwirusowo, można więc po konsultacji z lekarzem stosować go pomocniczo przy różnego rodzaju infekcjach skórnych. Należy uważać przy bezpośrednim nakładaniu olejku na skórę, gdyż może wywoływać podrażnienia – lepiej rozcieńczyć go w neutralnym oleju bazowym. Można również stosować kąpiele, nasiadówki czy moczenie nóg w wodzie z dodatkiem kilku kropli olejku.

Właściwości naturalnego olejku eterycznego goździkowego jako substancji lotnej docenią również alergicy, gdyż ma on działanie niszczące roztocza. Dodatkową zaletą będzie efekt aromaterapeutyczny – zapach olejku goździkowego wpływa pozytywnie na nastrój. Natomiast wdychanie olejku jako dodatku do inhalacji wspomoże walkę z wszelkimi infekcjami układu oddechowego.

Olejek Eteryczny – Paczulowy

Paczula

Olejek eteryczny paczula

Charakterystyka:

Charakterystyka składnika:
Naturalny olejek otrzymany z krzewu paczuli uprawianej głównie w Azji podczas destylacji z parą wodną fermentowanych suszonych liści rośliny paczuli
Pogostemon patchoulu. Służy jako naturalne antidotum na ukąszenia żmij.
– zapobiega wiotczeniu skóry oraz poprawia krążenie krwi, ze względu na silne działanie pobudzające skurcze mięśni i nerwów
– jest jednym z nielicznych olejków, które leczą problemy cery młodej i dojrzałej, z jednej strony paczula przeciwdziała powstawaniu trądziku, wyprysków i łagodzi
stany zapalne charakterystyczne dla nastoletniej skóry, a z drugiej wygładza zmarszczki i poprawia elastyczność cery dojrzałej
– wyrównuje koloryt skóry i zmniejsza wygląd blizn po ospie, wysypkach i trądziku
– ma właściwości przeciwgrzybiczne, antybakteryjne, przeciwwirusowe, tonizujące, przeczyszczające i stymulujące
– doskonały na przetłuszczające się włosy i łupież
– skuteczny środek higieniczny do pielęgnacji narządów płciowych oraz przy stanach zapalnych układu moczowo-płciowego, ma działanie osuszające
– nie powinien być stosowany w pierwszych miesiącach ciąży

INCI:
Pogostemon Cablin Oil.

Pochodzenie:

Azja | Malezja

Opis

Olej paczuli pochodzi z zimozielonych bylin, będących członkiem rodziny jasnowatych i są bliskimi krewnymi mięty, lawendy i szałwii. Nazwa paczuli (Pogostemon cablin lub Pogostemon patchouli) sugeruje, że pochodzi ona od starożytnego tamilskiego słowa „patchai” i “ellai”, czyli “zielony liść”. Inni uważają, że pochodzi od słowa „hindustan patchoi”, czyli “na zapach”, odnosi się to do stosowania go jako aromatu.

Brodziec paczula, znany również jako paczulka i paczulka wonna, pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Dziś hodowana jest głównie w Chinach, Malezji, Indiach, Indonezji i na Filipinach. Rośnie również w Ameryce Południowej i w innych tropikalnych regionach, jak na przykład Hawaje.

Olejek paczuli uzyskuje się z białych i lekko pachnących liści i fioletowych kwiatów rośliny. Powstaje gęsty, jasnożółty lub brązowy płyn, z silnym piżmowo-ziemistym i lekko słodkim zapachem, przypominającym morskie głębie. Niektórzy muszą przekonać się do silnego aromatu tego oleju.

Co wyróżnia olej paczuli spośród innych olejów roślinnych? Staje się z wiekiem jeszcze lepszy. Jego żółty błyszczący kolor zmienia się w kolor głębokiego bursztynu, a bukiet zapachowy staje się łagodniejszy i bogatszy.

Dobroczynne właściwości olejku paczuli pochodzą z wielu składników, takich jak alfa-patchoulene, beta-patchoulene, alfa-guaiene, bulnesene, kariofilen, norpatchoulenol, alkohol paczuli, seychellene i pogostol. Zawiera również alkohol paczuli (PA), będący ważnym związkiem chemicznym, który wykazuje ważne działanie neuroprotekcyjne, antygrypowe i przeciwzapalne.

Paczuli była przez człowieka ceniona i wykorzystywana od tysięcy lat. Pierwsi europejscy kupcy wymieniali funt paczuli za funt złota. Rzymianie używali go jako naturalnego środka, pobudzającego trawienie. Natomiast w Egipcie mówiło się, że faraon Tutanchamon został pochowany z 10 litrami oleju paczuli.

Zastosowanie | Korzyści

Olejek paczuli jest od dawna używany również w tradycyjnej medycynie azjatyckiej, w szczególności w Malezji, Chinach i Japonii. Jest on wykorzystywany przy problemach skórnych, takich jak zapalenie skóry, egzema, trądzik, suchość skóry, łupież popękanej i suchej skóry głowy. Stosuje się go również w pielęgnacji włosów. Posiada również właściwości przyspieszające gojenie się ran i minimalizujące powstawanie blizn, a także działa jako afrodyzjak. Informacje na temat jego wpływu na pożądanie seksualne najprawdopodobniej pochodzą z Indii, gdzie jest on wykorzystywany w tantrycznych praktykach seksualnych.

Olej paczuli wykorzystywany jest również jako zapach do tkanin, która to praktyka sięga w Indiach XIX wieku. Producenci wykorzystują go jako naturalnego środka odstraszającego mole, często w tkaninach, które są eksportowane do innych krajów. Zapach ten od wielu lat był wykorzystywany na szeroką skalę i jest obecnie często kojarzony z oryginalnymi orientalnymi ubraniami. Angielscy oraz francuscy producenci odzieży również zostali zobowiązani do dodawania olejku paczuli do imitacji takich ubrań, by były dopuszczone do obrotu na rynku.

Obecnie, olejek paczuli wykorzystywany jest chętnie do pielęgnacji skóry oraz podczas higieny osobistej, a także jako odświeżacz powietrza, detergent piorący oraz aromat ręczników papierowych. Chętnie stosowany jest również jako kadzidło, a także nuta przewodnia w perfumach.

Olejek Eteryczny – Pichtowy

Pichta

Charakterystyka:

Charakterystyka składnika:
Naturalny olejek pozyskuje się ze starannie wyselekcjonowanych gałązek specjalnej odmiany syberyjskiej jodły białokorej. Rośnie ona tylko na nieskazitelnie
czystych ekologicznie terenach Dalekiego Wschodu. Olejek pichtowy zawiera bogactwo składników leczniczych, a wśród nich duże ilości leczniczych fitocydów,
które mają wpływ na zdrowie człowieka. Fitocydy są to naturalne substancje o działaniu bakterio-, wiruso- i grzybobójczym.
– zalecane do cery tłustej oraz z problemami, dzięki silnym właściwościom antyzapalnym i antyseptycznym
– pozwala pozbyć się trądziku na twarzy i innych wyprysków, czyraków, itp.
– łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia i zaczerwienienie skóry, uniemożliwia nadmierne wytwarzanie łoju (doskonały na przetłuszczającą się skórę)
– doskonale oczyszcza pory skóry twarzy
– posiada właściwości tonizujące, odmładzające i wygładzające skórę
– doskonale nadaje się do pielęgnacji starzejącej się, zwiotczałej i skłonnej do zmarszczek skóry; regularne stosowanie pomaga złagodzić obrzęk twarzy, wygładzić płytkie zmarszczki i znacznie poprawić elastyczność naskórka
– pomaga pozbyć się łupieżu i wspomaga walkę z łysieniem

INCI:
Abies Sibirica Oil.

Pochodzenie:

Azja | Rosja | Syberia

Opis

Olejek pichtowy i formuła jego pozyskiwania nie zmieniła się od kilkuset lat. Nadal jest to jeden z najbardziej skutecznych i bezpiecznych olejków eterycznych. Olejek pichtowy z jodły syberyjskiej to produkt, który pochodzi z ekologicznie czystych rejonów Dalekiego Wschodu. Olejek pichtowy właściwości i zastosowanie zawdzięcza igłom białokorej jodły syberyjskiej, które stanowią podstawowe jego źródło. Jest to źródło nieporównywalnie większe niż w przypadku innych drzew iglastych (cedru, sosny, świerku). Olejek pichtowy pozyskiwany jest głównie z młodych pędów jodły (o długości do 30 cm).

Olejek pichtowy nie zawiera sztucznych substancji zapachowych, w jego produkcji nie wykorzystuje się ani dodatkowych zagęstników, ani konserwantów. Dzięki temu nie wywołuje on żadnych skutków ubocznych. Prozdrowotne właściwości olejek pichtowy zawdzięcza przede wszystkim obecnym w jego składzie fitocydom. Dzięki nim wykazuje on właściwości:
– bakteriobójcze
– antywirusowe
– grzybobójcze
– odkrztuszające i odkażające
Dodatkowo w olejku pichtowym znajdują się:
– rozgrzewająca kamfora
– przeciwzapalny kadinen
– uspokajające borneol i humulen
– alfa-pinen, który ułatwia odkrztuszanie.

Zastosowanie | Korzyści

Kąpiel z dodatkiem olejku pichtowego dodaje skórze blasku, pozwala się zregenerować i odprężyć. Olej pichtowy jest składnikiem wielu kosmetyków na obrzęki czy plamy na skórze.

Olejek pichtowy na zmarszczki działa rewelacyjnie, podobnie zresztą jak inne preparaty jodłowe. Analogicznie działa olejek pichtowy na zaskórniki oraz inne zmiany skórne. Dodatkowo łatwo miesza się z innymi olejkami eterycznymi oraz olejami roślinnymi. Oliwa z oliwek, wazelina, oleje roślinne również świetnie uzupełniają olejek pichtowy. Zaskórniki z takim preparatem (powstałym w proporcji 1:1) po prostu nie mają szans. Odmładzające i oczyszczające działanie to nie wszystko.
Olejek pichtowy na trądzik oddziałuje nie tylko leczniczo, ale i łagodząco. Pobudza skórę do regeneracji. Przy okazji zwiększa krążenie krwi i przywraca rumieńce.

Olejek pichtowy do włosów
Działanie olejku pichtowego w przypadku włosów obejmuje zastosowanie przeciwłupieżowe, stymulację porostu włosów, zahamowanie procesu ich wypadania, a także redukcję łojotoku. Stosuje się go przede wszystkim jako dodatek do odżywek, masek, olejów czy kompresów na skórę głowy.

Olejek pichtowy nie wywołuje skutków ubocznych, nie jest natomiast polecany dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Niewskazany jest też dla dzieci do 3. roku życia. Ostrożność w jego stosowaniu powinni również zachować chorujący na astmę oskrzelową.

Olejek Eteryczny – Jodłowy

Jodła

Charakterystyka:

Charakterystyka składnika:
Naturalny olejek jodłowy otrzymywany jest z młodych pędów jodły pospolitej. Jodła pospolita jest powszechna w Europie, a zwłaszcza w podgórskich okolicach
Polski, Szwajcarii, Austrii i Niemiec.
– działają kojąco i poprawiają stan skóry, poprawiając jej elastyczność
– likwiduje zmarszczki pozytywnie oddziałują na delikatną skórę okolic twarzy, pobudzając krążenie krwi w tych wrażliwych na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych miejscach
– ma działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne (niszczy bakterie, wirusy, przyspiesza gojenie ran)
– poprawia odporność, reguluje ciśnienie krwi i krążenie
– działa przeciwbólowo, wycisza i łagodzi stres
– regularne kąpiele chronią stopy przed grzybicą
– odmładza skórę
– wspomaga walkę z nadmierną potliwością

INCI:
Abies Alba Oil.

Pochodzenie:

Europa | Austria

Opis

Olejek jodłowy pozyskuje się z wybranych gatunków jodły rodzaju Abies. Do pozyskiwania olejku eterycznego z drzew rodzaju Abies wykorzystuje się przede wszystkim igły, a czasem także całe gałązki i młode szyszki. Surowiec zbierany jest zazwyczaj z drzew ścinanych na potrzeby przemysłu drewnianego, zaś jego podstawowa obróbka obejmuje mechaniczne siekanie w specjalnym młynku elektrycznym z rotującymi nożami. Tak rozdrobnione igliwie poddawane jest następnie klasycznej destylacji za pomocą pary wodnej. W rezultacie otrzymuje się przezroczysty i dość rzadki olejek o pięknym leśnym zapachu. Ponieważ jodła, z której otrzymują ten produkt rośnie tylko w idealnych ekologicznych warunkach, które włączają czyste powietrze i wodę to otrzymywany olejek również jest ekologicznie czysty. Olejek jodłowy ma dużą ilość pożytecznych właściwości, co pozwala wykorzystać go jak kosmetyczny, leczniczy i dezynfekujący środek.

Zastosowanie | Korzyści

Jest to potężny środek antyseptyczny, który zdolny pokonać infekcje wszelkiego rodzaju, włączając wirusy, patogenne mikroorganizmy i grzyby. Jest on skuteczny w walce z wieloma skórnymi chorobami. Poza tym olejek jodłowy jest silnym środkiem przeciwbólowym, ponieważ aktywnie wpływa na nerwowe zakończenia w ludzkim organizmie i obniża czułość do bólu.

Polepsza krążenie krwi i limfy w tkankach stawowych. Pary tego oleju, które popadają do płuc sprzyjają normalizacji ciśnienia, jeśli ono jest naruszone. Jeśli ciśnienie jest w normie, to olejek po prostu nie wpływa na nie.

To doskonały środek od stresów i chronicznego zmęczenia. Daje on uspokajające i rozluźniające działanie. Olejek jodłowy oczyszcza nerki i stawy od gromadzenia soli, rozpuszczając je i wyprowadzając z organizmu.

Przy stosowaniu oleju jodłowego do twarzy obserwuje się oczyszczenie skóry od zbędnego tłuszczu, pryszczy, trądzików, zaczerwienienia. Komórki skóry ponawiają się szybciej i skóra odmładza się. Idealnie sprawdzi się też w walce z opryszczką na różnych etapach tej choroby. Przy regularnym stosowaniu olejku do kąpieli skóra na ciele stanie się bardziej jędrna i gładsza niż zwykle.

Nie zaleca się stosowani olejku podczas ciąży oraz zapaleniu nerek.

Olejek Eteryczny – Cytryna Zielona

Cytryna Zielona

Charakterystyka:

Charakterystyka składnika:
Olejek otrzymywany jest ze skórki zielonej cytryny. Cytryna zawiera wiele substancji wspomagających pielęgnację urody. Witamina C jest naturalnym antyoksydantem neutralizującym wolne rodniki i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, zwalcza trądzik i przebarwienia. Kwas cytrynowy usuwa plamy i przebarwienia. Flawonoidy pomagają zachować dłużej młodą i gładką skórę. Fitohormony sprawiają, że skóra jest napięta, sprężysta a zmarszczki pojawiają się o wiele wolniej.
– rozjaśnia piegi, wybiela dłonie i paznokcie, wskazana przy pękających paznokciach
– zmniejsza widoczność blizn oraz plam starczych
– działa ściągająco i antyseptycznie, wspomaga leczenie infekcji skóry i trądziku
– wskazana dla: tłustej, zanieczyszczonej, źle ukrwionej skóry, rozszerzonych porów
– wspomaga walkę z cellulitem, żylakami oraz redukcję nadmiaru tłuszczu
– znakomicie wpływa na stan włosów i skórę głowy, oczyszcza skórę głowy i zapobiega powstawaniu łupieżu, wskazana dla włosów tłustych
– działa jako naturalny środek rozjaśniający, poprawiając teksturę włosów i sprawia, że stają się one jeszcze bardziej lśniące
– działa odświeżająco, wspomaga koncentrację, zmniejsza zmęczenie i apatię

INCI:
Oleum Citrus Limonum.

Pochodzenie:

Europa | Włochy

Opis

Zielona cytryna – olejek z cytryny limon petitgrain (zielonej) otrzymywany jest poprzez tłoczenie skórek niedojrzałych cytryn uprawianych w Ameryce Południowej, Stanach Zjednoczonych oraz Włoszech.

Zastosowanie | Korzyści

Olejek z zielonej cytryny jest doskonałym antyseptykiem. Olejek stosowany na skórę (w rozcieńczeniu!) rozjaśnia przebarwienia, zwalcza opryszczkę i stany zapalne skóry. Stosuje się go przy nadciśnieniu, stanach gorączkowych (obniża temperaturę). Zmniejsza napięcie nerwowe i lęki. Inhalacje z olejku oczyszczają umysł, usuwają zmęczenie i podnoszą koncentrację oraz zmniejszają bóle migrenowe.

Sprawdza się w pielęgnacji skóry przetłuszczającej się i łojotokowej. Wspiera leczenie grzybicy i egzemy. Poprawia sprężystość skóry, wygładza ją i napina. Duża zawartość witaminy C sprawia, że olejek ma właściwości rozjaśniające – wybiela piegi, przebarwienia i paznokcie. Wykorzystywany w kosmetykach do włosów, łagodzi stany zapalne skóry i pomaga uporać się z łupieżem.

Olejek Eteryczny – Cytronela / Cytronelowy

Cytronela / Citronella

Olejek eteryczny Cytronela

Charakterystyka:

Charakterystyka składnika:
Olejek cytronela otrzymuje się z rodziny traw (Gramineae), uprawianych na tropikalnych terenach Euroazji i Afryki. Ma działanie silnie antyseptyczne.
– pomaga w pielęgnacji stanów zapalnych skóry, wrzodów, ran, dermatoz, egzem
– ma działanie pobudzające, oczyszczające
– działa przeciwtrądzikowo, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie
– polecany przy rozszerzonych porach, zanieczyszczonej, ziemistej zwiotczałej skórze
– wspomaga walkę z cellulitem
– równoważy cery tłuste
– doskonały na włosy – eliminuje łupież, zmniejsza wypadanie włosów, normalizuje wydzielanie tłuszczu przez skórę głowy, włosy dłużej wyglądają świeżo
– zwalcza nieprzyjemny zapach potu
– łagodzi bóle reumatyczne i pomaga przy bólach głowy i wyczerpaniu nerwowym
– posiada bardzo silne właściwości odstraszające owady, w dużym stopniu zapobiega też ukąszeniom

INCI:
Citrus Bergamia Oil.

Pochodzenie:

Azja | Indonezja

Opis

Olejek z Cytroneli (Citronella) otrzymywany jest z palczatki cytronellowej.
Odmiana jawajska destylowana jest z palczatki Cymbopogon nardus pochodzącej z Cejlonu, natomiast odmiana jawajska z Cymbopogon winterianus, która jako osobny gatunek istnieje od XIX w. i uprawiana była głównie na Jawie, w Indonezji. Olejki z obu gatunków zawierają ponad 80 związków aktywnych, ale nieco różnią się składem. Głównymi składnikami są geraniol, cytronelal i cytronelol. Bardziej ceniony jest olejek odmiany jawajskiej.

Zastosowanie | Korzyści

Zastosowany w aromaterapii odstrasza owady, zwłaszcza komary. Dodany do kąpieli działa przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie, oczyszcza i zmniejsza rozszerzone pory. Polecany jest do skóry trądzikowej, przetłuszczającej się. Zastosowany do masażu pomaga w walce z cellulitem.

Olejek cytronelowy ma silne właściwości przeciwgrzybiczne, które pomagają hamować rozwój takich grzybów jak Aspergillus, Penicillium i Eurotium. Olejek cytronelowy zawdzięcza swoje właściwości antybakteryjne i antyseptyczne związkom takim jak izoeugenol metylu. Związki te pomagają zapobiegać rozmnażaniu się bakterii w organizmie i pomagają leczyć rany, a także łagodzą infekcje, które mogą występować w okrężnicy, cewce moczowej, pęcherzu moczowym, przewodzie pokarmowym, prostacie i nerkach.

Tradycyjne zastosowanie olejku cytronelowego obejmuje również leczenie gorączki, problemów menstruacyjnych, dolegliwości przewodu pokarmowego, w szczególności spowodowanych pasożytami (ma działanie odrobaczające).

Olejek cytronelowy jest polecany w postaci okładów w chorobach zapalnych i reumatycznych. Posiada właściwości rozgrzewające, rozszerza naczynia włosowate i zwiększa mikrokrążenie krwi. Może to być pomocne w różnorodnych dolegliwościach ze strony stawów i mięśni, ale również w przypadku aplikacji do korekty figury i walki z cellulitem. Olejek cytronelowy jest skutecznym środkiem antyseptycznym, przeciwgrzybicznym, przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Olejek Eteryczny – Trawa Cytrynowa

Trawa Cytrynowa

Charakterystyka:

Charakterystyka składnika:
Olejek lemongrasowy otrzymywany jest przez destylację z para wodną aromatycznych traw palczatki pogiętej Cymbopogon flexuosus.
Palczatka pogięta dostarcza olejku lemongrasowego wschodnioindyjskiego o 80% zawartości cytralu i ok. 0,8% miracelu.
– szczególnie zalecany dla skóry (cery): mieszanej, tłustej, dojrzałej, zanieczyszczonej, źle ukrwionej
– ma działanie tonizujące i ściągające skórę (naturalny lifting)
– działa przeciwalergicznie, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i uspokajająco
– odświeża i odkaża, ma działanie przeciwświądowe
– działa przeciwreumatycznie, przeciwtrądzikowo, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie
– szczególnie zalecany przy tłustych włosach i łupieżu
– zapach doskonale odstrasza owady oraz dobrze wpływa na nasz układ oddechowy
– zalecany w okresie przeziębień, mocno pobudza krążenie krwi

INCI:
Oleum Cymbopogon Flexuosus.

Pochodzenie:

Azja | Indonezja

Opis

Trawa cytrynowa (Cymbopogon citratus) to krzew dorastający do 1 metra, posiadający charakterystyczne, długie („trawiaste”) liście. Często nazywana jest też palczatką trawiastą. Sądzi się, że gatunek ten pochodzi z południowych Indii i Sri Lanki. Obecnie występuje głównie w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, ale z powodzeniem uprawiany jest też w tropikalnych rejonach Ameryki.

Trawa cytrynowa lokalnym społecznościom znana jest od wieków. Stanowi m.in. dodatek do potraw, nadający im świeży, cytrynowy aromat – lecz palczatka ma tę przewagę nad cytryną, że pozbawiona jest typowej dla niej cierpkości i gorzkiego posmaku. Trawa cytrynowa bardzo często pojawia się także jako dodatek do herbat, m.in. yerba mate, a nieraz zaparzana jest w wersji solo. Dobrze znana jest w medycynie ludowej, np. jako środek wspomagający pracę układu pokarmowego. Uzyskiwany z niej olejek lemongrasowy (z ang. lemongrass – trawa cytrynowa) ceniony jest w aromaterapii, ajurwedzie i kosmetologii.

Zastosowanie | Korzyści

Posiada silne właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Pobudza krążenie, rozgrzewa, redukuje obrzęki. Ściąga rozszerzone pory, hamuje nadprodukcję łoju. Działa antyoksydacyjnie. W aromaterapii zalecany jest w depresji i stresie jako środek poprawiający nastrój i koncentrację. Olejek z trawy cytrynowej szczególnie zalecany jest w walce z grzybicą, np. stóp. Pomaga też zwalczyć łupież, wzmacnia i odżywia cebulki włosów. Ogranicza łojotok, zalecany jest więc w przypadku przetłuszczania się skóry głowy i w pielęgnacji cery tłustej, szczególnie jeśli dodatkowo objęta jest trądzikiem. Ujędrnia skórę – warto włączyć go do kuracji antycellulitowej. Trzeba wspomnieć, że olejek przydatny jest także przy bólach mięśni i stawów, z uwagi na fakt, że działa rozgrzewająco i przeciwzapalnie.

Olejek z trawy cytrynowej wywiera efekt uspokajający na centralny system nerwowy. Głęboko relaksuje i odpręża. Ma także silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Pomaga także przy zaburzeniach trawiennych. Dodatkowo doskonale oczyszcza, wspomaga i regeneruje tkankę łączną, więzadła, rozszerza naczynia krwionośne, wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, polepsza krążenie, wspomaga przepływ limfy w organizmie, jest przeciwzapalny, antygrzybiczny.
Olejek ten może z powodzeniem zastąpić dezodorant, jako że ma działanie antybakteryjne i posiada piękny, cytrynowy zapach, a do tego pomaga zmniejszyć pocenie się.
Olejek ten zwiększa produkcję mleka u kobiet, a także poprawia jego jakość. Niemowlęta są bardzo podatne na infekcje, a jako że antybakteryjne właściwości tego olejku przenikają do mleka matki, w sposób pośredni także zwiększają odporność dziecka na infekcje.
Olejek ten wywiera efekt przeciwbólowy, zmniejszając stan zapalny w organizmie. Z tego względu dobrze jest go stosować w przypadku bólów mięśni czy stawów, jak również bólów głowy wywołanych grypą czy przeziębieniem. Pomaga także w przypadku bólu zębów.
Olejek z trawy cytrynowej powstrzymuje rozwój bakterii w organizmie, może więc być stosowany w takich przypadkach, jak: zatrucia czy zranienia. Jako że zawiera także składniki przeciwgrzybicze, może być z powodzeniem stosowany w przypadku grzybic, np. paznokci czy skóry.

Zapisz się do Newslettera

Skontaktuj się z nami:

Nasz konsultant jest obecnie niedostępny. Ale możesz wysłać nam e-mail, a my skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.

Not readable? Change text. captcha txt
0
Translate »